Samochody ze Szwecji
Sprowadzanie samochodów ze Szwecji w ostatnich latach stało się coraz bardziej popularne. Wpływ na zwiększony import ma kurs korony szwedzkiej (1 SEK =0,43 ZŁ). Należy zaznaczyć, że sprowadzanie samochodu z rynku skandynawskiego nie jest w takim stopniu łatwe, jak sprowadzanie auta z Niemiec. Wpływ na to zjawisko ma kilka czynników. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu tematykę odnoszącą się do sprowadzania samochodów ze Szwecji. Zapraszamy!
Spis treści
Jak kupić samochód w Szwecji?
Osoby, które są zainteresowane kupnem samochodu w Szwecji, mogą rozpocząć swoje poszukiwania od różnych portali z aukcjami, bądź ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Kupując auto w Szwecji od osoby prywatne, musisz otrzymać dowód rejestracyjny składający się z 2 części. Jeśli nie będziesz miał 2 części dowodu (niebieska i żółta) nie zarejestrujesz samochodu w Polsce.
Wiele Szwedów nie wydaje żółtej części dowodu, gdyż jest ona potrzebna Szwedowi do wyrejestrowania auta i zgłoszenia zmiany właściciela w Szwecji. Jeżeli tego nie zrobi, będzie wzywany do opłacenia ubezpieczenia, podatku drogowego oraz wykonania przeglądu. Wiele szwedów zna język angielski, ale niewiele nam to pomoże, gdy będziemy chcieli kupić auto na eksport, a nie będziemy mieli Personnummer.
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie profesjonalnej firmie sprowadzenie samochodu ze Szwecji.
Szwedzkie strony z samochodami
Jeżeli chodzi o szwedzkie strony z autami, na których można szukać samochodu to w szczególności polecimy wam te strony:
- Bytbil.com
- Blocket.se
- Kvd.se (aukcje samochodowe w Szwecji)
- Bildelsbasen.se
Treść ogłoszenia możemy przetłumaczyć za pomocą translatora google. Podczas przeglądania ofert pamiętajcie, że 1 mila szwedzka to 10 km. Jeśli chcesz kupić samochód na aukcji w Szwecji, to do wylicytowanej ceny musisz doliczyć dodatkowe opłaty związane z licytacją.
Jak sprawdzić przebieg auta ze Szwecji?
Znając nr rejestracyjny samochodu lub nr VIN sami możecie za darmo sprawdzić wiele informacji o aucie.
Sprawdzenie auta ze Szwecji możemy wykonać na 3 stronach:
- biluppgifter.se
- fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/UppgifterAnnatFordon
- www.car.info/en-se/sok-bilregister
Opiszę jak sprawdzić pojazd na stronie biluppgifter.se.
Na tej stronie znajdziemy
Först registrerad/Pierwsza rejestracja
Antal ägare/Ilość właścicieli
Senast godkända besiktning/Ostatni ważny przegląd rejestracyjny
Mätarställning/Przebieg podczas badania technicznego
Przechodząc do zakładki Historik, zobaczymy chronologicznie, co działo się z autem czy było wyrejestrowane czasowo, kiedy się zmieniali właściciele, odnotowane będą badania techniczne, jeśli samochód był wcześniej wystawiony do sprzedaży, to znajdziemy cenę i przebieg, z jakim trafił do ogłoszeń.
Sprawdzając samochód, możemy też sprawdzić właściciela samochodu gdzie mieszka, jaki ma dom i ile zarabia.
Kolejny sposób sprawdzenia historii pojazdu jest płatny.
Na www.carfax.se sprawdzimy:
- W jakim kraju był kupiony samochód
- Czy był w leasingu
- Ilość odczytów licznika
- Ilość wizyt na przeglądach
- Czy był kradziony
- Czy był używany na taksówce
- Liczba właścicieli
- Czynności serwisowe
- Czy samochód ma na sobie kredyt
Czy warto kupić samochód ze Szwecji? – Nasza opinia
Decydując się na zakup auta ze Szwecji, należy w szczególności pamiętać o tym, że struktura rynku jest tam dość specyficzna. Szwedzi często wybierają samochody z jednostkami benzynowymi, co nie znaczy, że silników diesla tam nie ma. Jeśli szukasz samochodu benzynowego z większym silnikiem, to warto zainteresować się samochodami ze Szwecji.
Samochody na przeglądzie są bardzo szczegółowo sprawdzane. Przebieg samochodu jest wpisywany do bazy danych, który możemy sprawdzić za darmo, znając nr rejestracyjny auta lub nr VIN.
Wobec tego zakup używanego samochodu ze Szwecji jest interesującą propozycją. Należy również zaznaczyć, iż samochodowy rynek szwedzki nie jest duży, ale bogaty w ciekawe samochody.
Rejestracja samochodu ze Szwecji
Następnym punktem jest rejestracja samochodu ze Szwecji. W Polsce odprowadzamy podatek akcyzowy za importowany pojazd. Podatek akcyzowy wynosi 3.1% dla samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3 i 18.6% dla pozostałych pojazdów osobowych. Podatek akcyzowy musimy zapłacić do 30 dni od sprowadzenia auta. Akcyzę płacimy w Urzędzie Skarbowym, możemy to też zrobić poprzez stronę www.puesc.gov.pl/. Potwierdzenie dokonania opłaty potrzebne nam będzie podczas rejestracji samochodu.
Kolejnym miejscem, gdzie musimy się udać, jest stacja diagnostyczna, wykonujemy tam badanie techniczne. Po pozytywnym badaniu technicznym udajemy się do Urzędu Miasta w celu rejestracji pojazdu potrzebne dokumentu to:
- Przetłumaczona umowa sprzedaży lub faktura zakupu,
- Potwierdzenie opłacenia akcyzy oraz wniesienia opłat rejestracyjnych,
- Szwedzki dowód rejestracyjny (oryginalny),
- Potwierdzenie aktualnego badania technicznego samochodu wykonanego w Polsce.
Rejestracja samochodu w urzędzie to koszt 256 zł. Płatne w urzędzie przy okienku.
Na popularności zyskują usługi sprowadzenia samochodu na zlecenie. W skrócie to wygląda tak. Określamy parametry szukanego samochodu np. marka, model, jaki ma mieć przebieg, jaki ma mieć silnik, rodzaj nadwozia, czy ma być bezwypadkowy.
Jeśli firma znajdzie taki samochód spełniający wymagania zlecającego, kupuje auto. Kolejnym krokiem jest sprowadzenie samochodu do Polski i przygotowanie dokumentów potrzebnych do rejestracji. Po otrzymaniu dokumentów rejestrujesz pojazd na siebie i cieszysz się nowym samochodem.