Jaka jest opinia o samochodach z Belgii i czy warto je kupić
Belgia to niewielki kraj położony w zachodniej części Europy. Liczy sobie zaledwie nieco ponad jedenaście milionów mieszańców więc zapewne mało kto interesuje się rynkiem samochodów używanych w Belgii, który nie jest tak znany jak choćby rynek niemiecki lub włoski. Okazuje się jednak, że auta z Belgii można sprowadzić całkiem tanio, a w dodatku często są to samochody w doskonałym stanie. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Podpowiadamy!
Spis treści
Jak sprowadzić samochód z Belgii?
Szukanie ofert samochodów z Belgii u niesprawdzonych, krajowych handlarzy to kiepski pomysł. Najprawdopodobniej możemy liczyć na cenę znacznie poniżej wartości rynkowej pojazdu, ale niemal na pewno świadczy to o jego bogatej historii wypadkowej. Najlepiej zacząć szukać samemu, nawiązać kontakt bezpośrednio z właścicielem.
Im więcej podaje on w ofercie szczegółów, tym lepiej. Oznacza to, że nie usiłuje ukryć przed nami żadnych wpadek.
Dobrym pomysłem są komisy, giełdy samochodowe i belgijskie aukcje internetowe. Aukcje samochodowe w Belgii są bardzo popularne wśród handlarzy autami. Chcąc tam licytować trzeba mieć firmę. W związku z tym pozostają nam tylko belgijskie strony z autami:
- autoscout24.be
- hebbes.be
- 2dehands.be/autos
Przed zakupem koniecznie porównajmy podstawowe parametry, jak wiek auta, dodatkowe wyposażenie, przebieg, cena. Dobrze będzie, jeżeli obejrzymy także możliwie bogatą galerię zdjęć naszego przyszłego samochodu.
Jak sprawdzić przebieg auta z Belgii?
W przeciwieństwie do aut używanych kupowanych chociażby w Polsce, w przypadku używanych samochodów belgijskich nie musimy się obawiać, że kupimy samochód z przekręconym licznikiem. Wynika to z obowiązujących w Belgii uregulowań prawnych, które nakładają na sprzedającego obowiązek okazania przy sprzedaży tzw. Car-pass, czyli dokumentu potwierdzającego stan licznika.
Kupując samochód z Belgii koniecznie zapoznajmy się z jego stanem technicznym. W Belgii pierwszy przegląd nowego auta wykonuje się dopiero po czterech latach, ale kolejne są już coroczne. Kupując auto używane z Belgii, powinniśmy otrzymać aktualną książkę serwisową, albo dokumenty z corocznych przeglądów. Jeżeli chcemy skorzystać ze znajdującej się w pobliżu stacji diagnostycznej, również nie powinno nas to wiele kosztować.
Jak sprowadzić auto z Belgii?
Najprostszym sposobem jest oczywiście wynajęcie lawety, która przewiezie auto do Polski. To jednak dosyć kosztowna usługa. Dlatego wielu kupujących decyduje się sprowadzić auto z Belgii na kołach. To także doskonała okazja, aby lepiej poznać się z nowym nabytkiem. Niestety nie jest to opcja darmowa i nie chodzi bynajmniej o koszty benzyny.
Przede wszystkim musimy wykupić tablice wywozowe i opłacić ubezpieczenie. Łączny koszt tych czynności to ok. 230-260 Euro. Do tego jeszcze dochodzi jeszcze ewentualny obowiązek przeprowadzenia badań technicznych w lokalnej stacji diagnostycznej. Chyba, że sprzedawca zadbał o ich aktualność. W najgorszym wypadku powinniśmy się liczyć z wydatkiem rzędu 300 Euro.
O ile kwestia kosztów jest zawsze względna, to znacznie bardziej uciążliwa jest procedura wyrejestrowania auta. Niestety trwa to zazwyczaj 2 dni, a po zakończeniu transakcji i tak musimy pojechać do Brukseli. Jedynie tam znajduje się urząd City Atrium, który wyrabia wszystkie dokumenty oraz wydaje tablice wywozowe. Zaletą posiadania tych tablic jest to, że możemy się na nich poruszać po całej Unii Europejskiej od dwóch tygodni do nawet trzech miesięcy.
Rejestracja samochodu z Belgii
Kolejny etap to rejestracja samochodu z Belgii. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać jest odprowadzenie podatku akcyzowego do właściwego urzędu skarbowego. Będzie on różny, w zależności od pojemności silnika oraz wartości transakcji (3,1% wartości transakcji dla silników do dwóch litrów oraz 18,6% wartości samochodu dla większych silników). Najlepiej od razu wystąpić o wydanie zaświadczenia o zapłacie akcyzy.
Następnie pozostaje udać się na badanie techniczne i możemy zaczynać standardowa rejestrację pojazdu we właściwym Urzędzie Miasta, Wydziale Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów. Będzie nam do tego niezbędny komplet dokumentów na który składają się:
- Przetłumaczona umowa sprzedaży lub faktura zakupu,
- Potwierdzenie uiszczenia akcyzy oraz wniesienia opłat rejestracyjnych,
- Belgijski dowód rejestracyjny (w oryginale),
- Potwierdzenie aktualnego badania technicznego samochodu wykonanego w Polsce.
Po uporaniu się z tymi trudnościami, stajemy się wreszcie pełnoprawnym właścicielem auta.
A co jeżeli nie wiemy, jak się za to wszystko zabrać?
Wyobraźmy sobie, że szukamy w Internecie wymarzonego auta, wertujemy kolejne katalogi i nagle…Jest! Znaleźliśmy wymarzony model. Niestety nie mamy głowy i czasu do załatwiania formalności, nie wiemy, jak ustalać cenę w belgijskim sprzedawcą, ani jak załatwić transport auta do Polski? Na domiar złego niekoniecznie władamy językiem angielskim w stopniu, który racjonalizowałby negocjacje dotyczące kwoty przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych? Czy mamy szukać dalej i czekać, aż ktoś nam „sprzątnie” ofertę sprzed nosa?
Niekoniecznie! Jeżeli potrzebujemy pomocy, znacznie bezpieczniej będzie zwrócić się do firmy, która specjalizuje się z sprowadzaniu samochodów z Belgii. Nie tylko znajdzie ona dla nas odpowiednią ofertę, ale także zadba o załatwienie wszystkich formalności prawnych związanych z zakupem samochodu z Belgii oraz dopilnuje, aby auto zostało przetransportowane we wskazane przez nas miejsce.
Bardzo często tego typu firmy posiadają sprawdzonych dostawców i sprzedawców, do których sami nigdy byśmy nie dotarli. Zaufanie profesjonaliście to nie tylko spokój ducha i gwarancja bezpiecznej transakcji, ale także ogromna oszczędność czasu.
Import aut z Belgii potrafi być skomplikowany. Choć można tam znaleźć auta w doskonałym stanie i dobrej cenie, ogrom formalności potrafi przytłoczyć i zniechęcić każdego. To dlatego wielu kupujących decyduje się na skorzystanie z pomocy oferowanej przez firmy specjalizujące się w imporcie aut sprowadzanych zza granicy. Dołącz do nich i śpij spokojnie.