Jak kupic auto z Danii

Samochody używane z Danii

Większość Polaków, którzy chcą kupić importowany samochód, w ogóle nie bierze pod uwagę Danii – jest to spowodowane przede wszystkim wysokimi cenami. Jednak jest to ogromny błąd Polaków, ponieważ klimat w Danii jest bardzo podobny do klimatu w Polsce, dodatkowo Duńczycy regularnie konserwują swoje auta, aby zabezpieczyć je przed korozją. W jaki sposób można sprowadzić auto z Dani? Czy zakup samochodu od Duńczyka faktycznie się opłaca?

Dlaczego warto kupić samochód z Danii?

Polscy kierowcy rzadko biorą pod uwagę Danię jako miejsce zakupu używanego samochodu. Jest to spowodowane cenami, które w Dani nie są zbyt atrakcyjne z powodu podatków. Duńczyk kupujący nowy samochód w salonie jest zobowiązany do uiszczenia wysokich podatków, aby odzyskać cześć wpłaconego podatku samochód musi zostać wyrejestrowany, sprzedany i wyeksportowany z Danii.

Osoby, które chcą zakupić używany samochód w Danii, powinny pamiętać o zwróceniu uwagi na informację  czy w ogłoszeniu o sprzedaży samochodu jest podana kwota netto (bez podatku) czy bruttom (z podatkiem). Jest to ważne, ponieważ w przypadku zakupu samochodu w cenie brutto nabywcy należy się zwrot podatku (około 60%). Dotyczy to tylko samochodów, które zostały zakupione z przeznaczeniem na eksport. Należy wiedzieć, iż taki samochód musi zostać wyrejestrowany z Dani z jednoczesnym brakiem ponownej rejestracji w tym kraju.  

Dla wielu kupujących bardzo dużą zaletą samochodów z Danii jest świetny stan blacharski. Samochód w Danii jest drogi (ze względu na opłaty), dlatego też większość Duńczyków bardzo regularnie konserwuje oraz serwisuje swoje samochody. Dzięki temu auta z Danii są naprawdę w świetnym stanie (!).

Gdzie szukać samochody w Danii?

Jednym z podstawowych źródeł wyszukiwania ogłoszeń samochodów w Danii jest internet. Dlatego warto zawsze wyszukiwać ogłoszenia o sprzedaży samochodów na dedykowanych portalach internetowych. Oto duńskie strony z ogłoszeniami motoryzacyjnymi:

 • Bilzonen.dk
 • Bilprise.dk
 • Bilbasen.dk
 • Autoautikon.dk

Wbrew powszechnej opinii  sprowadzenie auta z Danii do Polski jest naprawdę bardzo dobrą inwestycją. Należy pamiętać, iż samochody w Danii dzięki regularnej konserwacji są dłużej w dobrym stanie.

Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Auta z Danii przebieg

Przebieg oraz badanie techniczne każdego zarejestrowanego w Danii auta można sprawdzić na stronie http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx wystarczy wpisać tylko numer VIN bądź duński numer rejestracyjny samochodu. W bazie znajdziemy datę przeprowadzenia badania, wynik badania technicznego oraz przebieg samochodu. Jak może być oceniony samochód na badaniu technicznym:

 • Godkendt (GOD) zatwierdzony
 • Betinget godkendt (BET) zatwierdzony warunkowo np.: z powodu przepalonej żarówki
 • Kan godkendes efter omsyn (OOM) przegląd nie został zaliczony z powodu jakieś usterki

W Danii pierwszy przegląd techniczny samochodu odbywa się po 4 latach od pierwszej rejestracji, kolejne badania są co 2 lata. Samochody z Danii przeznaczone na eksport muszą przejść badanie przedeksportowe.

Cofanie liczników w Danii tak jak i w Polsce jest przestępstwem ściganym z urzędu. Dlatego istnieje minimalne ryzyko zakupu samochodu z cofniętym licznikiem. 

Na stronie https://motorregister.skat.dk możemy sprawdzić, czy samochód miał jakieś szkody lub wypadki. Znając VIN lub nr rej samochodu wpisujemy go w pole Søg efter: i klikamy Søg

Ukazują nam się informacje o aucie. Najważniejsze dla nas będą dwie pozycje.

Art:
Wynik może być:
Personbil auto osobowe
Varebil samochód ciężarowy bez pasów z tyłu i bez tylnej kanapy

Blokeringsstatus:
Wynik może być:
Køretøjet er ikke blokeret – Brak odnotowanej szkody lub szkoda do 25 tys. koron (DKK)
Skadet køretøj – Szkoda od 25 tys. koron do wartości 65% wartości auta
Totalskadet køretøj – Szkoda powyżej 65% wartości auta czyli szkoda całkowita

Jak sprowadzić samochód z Danii do Polski?

Istnieją trzy metody, aby sprowadzić auto z Danii do Polski. Pierwszą z nich jest wyjazd osobiście po samochód. Niestety, ten sposób kosztuje kupującego mnóstwo czasu i pieniędzy. Trzeba przejechać autem z Danii do Polski oraz znać język, aby dokonać wszelkich formalności. 

W przypadku, gdy samochód nie jest sprawny, to jedynym rozwiązaniem będzie transport auta z Danii na lawecie. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie firmie wyszukania i sprowadzenia samochodu z Danii do Polski pod dom zlecającego. Decydując się na takie rozwiązanie nie martwimy się o nic tylko czekamy na swój nowy samochód.

Ważne opłacenie akcyzy

Rejestracja samochodu z Danii

Kupujący po odebraniu tłumaczeń dokumentów zakupu samochodu powinien zgłosić się z nimi do urzędu celnego. Na zgłoszenie zakupu samochodu z zagranicy oraz opłacenie akcyzy mamy 30 dni od momentu przekroczenia przez samochód granicy. Akcyza wyliczana jest na podstawie wartości pojazdu określonej w umowie. 

Nie warto zaniżać kwoty zapłaconej za samochód. W przypadku zbyt niskich kwot w umowie kupna- sprzedaży celnik ma prawo do zmiany podstawy wyliczenia podatku na wartość wziętą z rocznika, który określa średnie ceny pojazdów danej marki. 

Rejestracja auta z Danii

Aby zarejestrować samochód z Danii w Polsce, kupujący jest zobowiązany do przedłożenia dokumentów:

 • Tłumaczenia umowy kupna- sprzedaży
 • Tłumaczenia dowodu rejestracyjnego
 • Opłacenia akcyzy
 • Ważnego przeglądu technicznego w
 • Tablice rejsteracyjne
 • Uiszczenie opłaty 256 zł

Czas oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny i tablice to maksymalnie 30 dni- zazwyczaj twardy dowód można odebrać już po 14 dniach.